Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov O seriáloch Televízia

4ka bojuje petíciou proti zdražovaniu volaní, dát či SMS. Podpísali ju už tisícky ľudí

Pomôcť má udržanie konkurenčného prostredia na trhu mobilných služieb.

18.09.2023 19:30
4ka Foto:
debata (1)

Mobilný operátor 4ka bojuje za udržanie konkurenčného prostredia na trhu mobilných služieb. Pokiaľ nezíska na štátom organizovanej aukcii potrebné frekvencie na dobudovanie plnohodnotnej mobilnej siete, bude aj naďalej odkázaný na národný roaming.

pán profesor, Čítajte aj Markíza na úspešnej vlne: Pán profesor nestráca dych, ustál aj tvrdú konkurenciu

Najmladší mobilný operátor chce s pomocou verejnosti dosiahnuť vyrovnanie pomerov na trhu. Ako jediný totiž nedisponuje nízkymi frekvenciami pod 1 GHz, ktoré slúžia na pokrývanie vidieka či menej osídlených oblastí. Petíciu #niejenamto4 za udržanie konkurenčného prostredia na trhu mobilných služieb už podpísalo viac ako 13-tisíc ľudí.

„Už v tejto chvíli máme pod petíciou dosť podpisov na to, aby sa ňou úrad zaoberal. Veríme, že aj tento záujem verejnosti podnieti úrad, aby sa vrátil k svojmu pôvodnému zámeru a udrží na Slovensku aj naďalej efektívne konkurenčné prostredie medzi mobilnými operátormi. Len to totiž dokáže vygenerovať pre zákazníkov nízke ceny volaní, dát či SMS,“ uviedol predseda predstavenstva operátora SWAN Juraj Ondriš.

Putinov kalendár 2024 Čítajte aj Putinov kalendár na rok 2024 je iný. Obsahuje väčšinou staré fotografie a chýbajú typické mačistické pózy

Pre zmenu zákona mu však ostatní operátori nebudú musieť takúto možnosť ponúknuť. Ako mobilný operátor upozornil, práve príchod štvrtého operátora 4ka na trh znamenal zásadné zníženie cien nielen dát, ale aj volaní a SMS. Pripravovaná aukcia frekvencií však môže znamenať vytlačenie 4ky z trhu a zníženie konkurencie. Podľa odhadov štátneho regulačného úradu by to mohlo v praxi znamenať, že služby zdražia až o 27 %.

Pre 4ku zmizla aj možnosť Úradu pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb takýto spor rozhodnúť. Dôvodom je zmena zákona, ktorú na poslednej schôdzi pred predčasnými voľbami schválila Národná rada SR.

žena, dôchodkyňa, mobil, práca Čítajte aj Mobilný operátor zvyšuje ceny za volania, SMS a dáta. Zákazníkom zároveň navýši denné balíky dát

„Oklieštili regulačné právomoci Úradu pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb, teda štátu. Ten v minulosti mohol rozhodovať spory v oblasti prístupu do siete, čiže v našom prípade národného roamingu, ktorý nám musia poskytnúť ostatní operátori, kým dobudujeme vlastnú sieť,“ objasnil Ondriš.

Regulátora podľa 4ky taktiež zásadne ovplyvňuje zmena zákona, ktorá hovorí o tom, že odvolať šéfa úradu môže len predseda parlamentu. Doteraz bolo odvolanie v moci poslancov na návrh vlády väčšinou hlasov v pléne.

4ka vstúpila na trh ako štvrtý mobilný operátor na Slovensku v roku 2014. Od roku 2022 ponúka aj služby na doma – rýchly internet a televíziu. Služby 4ky využíva viac ako 680-tisíc zákazníkov.

© Autorské práva vyhradené

1 debata chyba
Viac na túto tému: #mobilný operátor #4ka