Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov O seriáloch Televízia

Irackým médiám zakázali používať výraz "homosexualita", majú písať "sexuálna deviácia"

Trest za porušenie nových pravidiel ešte nebol stanovený.

09.08.2023 10:40
Irak / Bagdad / Muktadá as-Sadr / Foto: ,
Stúpenci irackého šiitského duchovného Muktadá as-Sadra pred vládnou budovou v bagdadskej zelenej zóne 29. augusta 2022
debata (2)

Iracká komisia pre komunikáciu a médiá (CMC) v utorok nariadila všetkým mediálnym spoločnostiam a sociálnym médiám v Iraku, aby nepoužívali výraz „homosexualita“ a namiesto toho zvolili slovné spojenie „sexuálna deviácia“. Hovorca vlády uviedol, že trest za porušenie nových pravidiel ešte nebol stanovený, ale mohol by údajne zahŕňať pokutu.

televízor, televízia, ovládač, Čítajte aj Koniec českých staníc naberá na obrátkach: Televízna pohroma čaká divákov ďalšieho operátora už o pár dní

CMC vo svojom vyhlásení podľa agentúry Reuters uviedla aj to, že zakázané je aj používanie termínu „gender“. Tieto zákazy sa vzťahujú aj na všetky mobilné a internetové spoločnosti, ktoré majú licenciu od CMC, ako aj na mobilné aplikácie.

Agentúra Reuters pripomenula, že Irak výslovne nekriminalizuje homosexuálny pohlavný styk, ale voľne definované ustanovenia o morálke v jeho trestnom zákonníku sa využívajú i na útoky proti LGBT+ ľuďom.

mobil, telefón, telefonovanie, kancelária, office, Čítajte aj Pripravte sa na zdražovanie: Operátor O2 má nového majiteľa, expresne mení ceny

Hlavné iracké politické strany v posledných dvoch mesiacoch zintenzívnili kritiku práv LGBT+ ľudí, pričom počas protestov šiitských moslimských frakcií proti nedávnemu páleniu Koránu vo Švédsku a Dánsku sa často pálili aj dúhové vlajky.

Podľa údajov Our World in Data homosexuálny pohlavný styk je trestný vo viac ako 60 krajinách, zatiaľ čo vo viac než 130 štátoch je legálny.

© Autorské práva vyhradené

2 debata chyba