Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov O seriáloch Televízia

O post šéfa TASR sa uchádzajú traja kandidáti. Čaká ich verejné vypočutie

Mandát riaditeľa TASR trvá päť rokov, volí ho správna rada.

26.07.2022 17:50
Vladimír Puchala, TASR Foto: ,
Generálny riaditeľ TASR Vladimír Puchala.
debata

Kandidátmi na generálneho riaditeľa Tlačovej agentúry Slovenskej republiky (TASR) sú Vladimír Puchala, Rastislav Borsík a Pavol Pavlík. Po utorkovom otváraní obálok s prihláškami kandidátov to oznámil predseda Správnej rady TASR Jozef Bednár. Ich verejné vypočutie sa uskutoční 24. augusta.

Kandidáti mohli podávať prihlášky do 15. júla. „Do stanoveného termínu sme prijali tri obálky s prihláškami, v utorok popoludní sme ich otvárali v prítomnosti notárky. Po kontrole sme konštatovali, že všetci prihlásení kandidáti splnili podmienky stanovené vo výzve a budú pozvaní na verejné vypočutie,“ uviedol Bednár.

„Termín verejného vypočutia je stanovený na stredu 24. augusta o 9.00 h. Uchádzači na ňom predstavia svoj projekt riadenia a rozvoja TASR, rovnako tak budú odpovedať na doplňujúce otázky,“ dodal.

Šéfa TASR volí správna rada agentúry

Generálneho riaditeľa TASR volí správna rada agentúry, ktorá má päť členov. Sú nimi Jozef Bednár, Ladislav Mikuš, Alena Mezeiová, Jozef Tuhovčák a Peter Mestický. Vo verejnom hlasovaní musí úspešný kandidát získať nadpolovičnú väčšinu všetkých hlasov členov správnej rady. Ak žiadny kandidát nadpolovičnú väčšinu hlasov nezíska, do piatich dní sa uskutoční druhé kolo voľby. Postupujú doň len tí kandidáti, ktorí v prvom kole získali aspoň jeden hlas.

Mandát riaditeľa TASR trvá päť rokov, možno ho zvoliť opakovane, najviac na dve po sebe nasledujúce funkčné obdobia. Vladimírovi Puchalovi, ktorý sa uchádza o opätovný mandát, vyprší aktuálne funkčné obdobie na začiatku septembra. Na post nastúpil v roku 2017 po Jaroslavovi Rezníkovi, ktorý bol vtedy zvolený za riaditeľa RTVS.

Plat riaditeľa TASR je vo výške dvojnásobku platu poslanca NR SR, ktorý je aktuálne 3270 eur. Šéf agentúry teda zarába viac ako ministri, ktorí zarábajú 1,5-násobok platu poslancov. Puchala v máji predložil Správnej rade TASR výsledky, ktoré vo funkcii dosiahol. Zdôraznil najmä výmenu technológií, nové aplikácie či výmenu takmer 30-ročného redakčného systému Typlan za systém Gepard.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba