„Úprimne povedané, ja by som sem nešiel.“ Takouto vetou určite nechcete začať reklamu na turistickú destináciu. V kampani propagujúcej mesto Oslo to však prekvapivo funguje.
Vytvoriť reklamu na mesto alebo krajinu je náročná disciplína. Ukázať najlepšie pamiatky je klasika, ktorá už dnešných turistov nudí. Predať atmosféru miesta v krátkom spote je taktiež veľmi ťažké. Mestskej turistickej agentúre Visit Oslo sa to však podarilo tým, že na centrum Nórska hádže takmer minútu a pol samú „špinu“.
Tridsiatnik Halfdan, dlhodobý obyvateľ Osla, s ironickým nadhľadom hovorí:
- „Vyrástol som tu. A dočasne tu bývam. Bohužiaľ.“
- „Nechápem, prečo sa ľudia chodia kúpať do stredu mesta. Je to nechutné.“
- „Niekedy jednoducho prídem z ulice a dostanem stôl. A to ani nie som slávny. Čo ti to hovorí?“
- „Zájdete za roh a je to ako: ‚Aha, tu je premiér'. Zájdete za ďalší roh a je to ako: ‚Aha, tu je kráľ.'“
- „Kultúra? Neviem. Ak nemusíte čakať v rade aspoň niekoľko hodín, stojí to vôbec za to?“
Halfdan celý čas sucho konštatuje veci, ktoré ho ako fanúšika hektického Istanbulu iritujú, no pre mnoho ľudí sú nepopierateľnou kvalitou. Oslo je čisté hlavné mesto, ktoré celé prejdete peši. Podľa Halfdana z jednej strany na druhú za 30 minút. "Vyskúšajte to v New Yorku alebo Paríži,“ povie sklamane, akoby toto mesto nebolo veľké alebo dostatočne pôsobivé.
Oslo je mesto, kde sa nebudete tlačiť v radoch. A to pravdepodobne ani v slávnom múzeu Edvarda Muncha. Pred najslávnejším nórskym obrazom Výkrik od umelca Edvarda Muncha pokrčí Halfdan plecami a poznamená, že to „nie je presne Mona Lisa“.
Pozrite si celý reklamný spot:Podľa Halfdana by to s mestami malo byť ako so vzťahmi, ktoré za to stoja. Nemali by byť ľahko dostupné. Turisti, ktorí nepreferujú preplnené mestá, ale uprednostňujú dostupnosť a pokoj, však musia Oslo milovať. Spot im šikovne naznačuje, že presne toto v ňom nájdu.
Jediné, čo reklama nezmieňuje, je, že chýbajúca exkluzivita je vykúpená nie práve zanedbateľnými cenami. Je však férové dodať, že časy, keď bolo nórske hlavné mesto v top 10 najdrahších miest sveta, sú preč. Teraz je v „cenách žitia“ až na 52. mieste — v európskom kontexte za Mníchovom, Helsinkami, Berlínom, Kodaňou, Parížom alebo dokonca i Viedňou.
Reklama, ktorá medzi ostatnými nezanikne
„Použitie humoru v medzinárodnej kampani nie je nikdy úplne bez rizika. Našťastie sme sa stretli s obrovským pozitívnym ohlasom,“ hovorí Anne-Signe Fagereng, marketingová manažérka Visit Oslo. „Chceli sme sa pokúsiť využiť našu pozíciu smoliarov, pokiaľ ide o európske mestá,“ vysvetľuje a dodáva: „Oslo je akýmsi neznámym bratom Štokholmu a Kodane a chceli sme sa uistiť, že svet zachytil to, čo sa v meste dialo za posledných 20 rokov.“
Za kreatívnou myšlienkou spotu stojí do veľkej miery riaditeľ agentúry Newslab August Jorfald. Ten prezradil, že hlavná idea bola ovplyvnená jeho skúsenosťami z cestovania po Európe: „Som turista, ale chcem zažiť aj niečo skutočné. Pri cestovaní vyhľadávam autentické zážitky, napríklad najlepšie miesto, kde si dám pivo, keď som v Liverpoole. To je to, čo hľadám. Oslo je príťažlivé, pretože je to mesto, kde ľudia žijú, ale nežijú pre cestovný ruch."
Hlavným cieľom Visit Oslo a agentúry Newslab bolo vytvoriť reklamu dostatočne odlišnú, aby vynikla medzi mnohými ďalšími „dobre vyzerajúcimi reklamami na krásne a vzrušujúce destinácie“. A to sa evidentne podarilo. Podľa Visit Oslo zaznamenala kampaň za pár dní od svojho spustenia viac ako 15 miliónov zhliadnutí na Instagrame, Facebooku, TikToku, YouTube a ďalších platformách.
Oslo, napriek svojej reklame plnej kritiky, ukazuje, že je mestom, ktoré stojí za návštevu. Zatiaľ čo južná Európa zápasí s horúčavami a nadmernou turistikou, toto tiché, chladné hlavné mesto v severnej Európe sa formuje na dovolenku snov bez stresu. Aj keď možno spočiatku odradí, nakoniec vás určite priláka svojou jedinečnou atmosférou a pokojom. V reklame ukázalo aj svoj charakteristický suchý zmysel pre humor spolu s otvorenosťou, prístupnosťou a nedostatkom elitárstva.