Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov O seriáloch Televízia

Ako neprísť pri predvianočných nákupoch na internete o peniaze? Dodržte týchto päť základných pravidiel

Mobilní operátori upozorňuje na zvýšený nárast podvodov na internete.

10.12.2023 06:00
online nakupovanie, Vianoce Foto:
Ilustračné foto.
debata (2)

Ľudia sa s príchodom predvianočných nákupov presúvajú do online priestoru čoraz intenzívnejšie. Nákup cez internet alebo využívanie mobilných aplikácií na komunikáciu je pohodlnejší a rýchlejší, má však svoje bezpečnostné riziká.

Podľa najnovšieho prieskumu ľudia podceňujú bezpečnosť mobilnej komunikácie, čo vedie k úniku citlivých údajov a  iným útokom v elektronickom prostredí. Nedostatočné povedomie v oblasti informačnej bezpečnosti vníma aj Asociácia mobilných operátorov Slovenska (ASMOS) a vydáva preto prvé pravidlá bezpečného používania mobilov a mobilných aplikácií (nielen) pri predvianočnom nakupovaní.

pečie celé slovensko Čítajte aj Pečie celé Slovensko s najemotívnejšou časťou: Ako sa darí šou tesne pred finále?

Podľa najnovšieho prieskumu spoločnosti Ardaco sa 26,2 % ľudí vyjadrilo, že bezpečnosť komunikácie je pre nich menej dôležitá alebo úplne nerozhodujúca. Z prieskumu tiež vyplynulo, že mladí ľudia vo veku 18–34 rokov najčastejšie používajú nezabezpečené aplikácie Facebook a Messenger (84 %), WhatsApp (55,3 %) a Instagram (47,3 %). Tým, že nie sú chránené a trávia na nich veľa času, sú ľudia častejšie vystavení podvodom a hrozbám.

Podľa ASMOS sú čísla z prieskumu varovné. „Nielen pre ľudí, ale aj pre nás a pre štát hrajú tieto čísla kľúčovú úlohu. Slovensko je v nelichotivom stave. Sme presvedčení, že spoločným úsilím potrebujeme výrazne podporovať digitálnu infraštruktúru na Slovensku, a to aj vzdelávaním v otázkach bezpečnosti, obzvlášť zraniteľných skupín.“

Ide o peniaze: Finančné podvody na internete
Video
Ako si ochrániť úspory pred podvodníkmi? Radí odborník na investície Martin Babocký (Babocky Investment Office). Premiéra 21. 9. 2023. / Zdroj: TV Pravda

Päť pravidiel bezpečného nakupovania

Pravidlá bezpečného používania internetu pri predvianočných nákupoch, ktoré si zopakujte pred každým nákupom cez mobil:

  1. Overte si, či nakupujete u oficiálneho predajcu značky alebo certifikovaného sprostredkovateľa. Ak si nie ste istý, využite recenzie od predchádzajúcich zákazníkov alebo využite porovnávače cien. Overte si, či je adresa stránky správna a či sú stránky zabezpečené (https://) a používajú správny certifikát (je možné overiť napríklad cez ikonu zámku uvedenú naľavo od adresy stránky v prehliadači).
  2. Plaťte iba cez platobnú bránu podporovanú vašou bankou. Transakciu si vždy overte u vašej banky, napríklad vo výpise transakcií v internet bankingu. V prípade pochybnosti v transakcii nepokračujte. Pre internetové platby môžete využívať aj virtuálne platobné karty, ktoré sú v ponuke viacerých bánk.
  3. Transakciu potvrďte autorizáciou iba vo vašej banke, nereagujte na neoverené e-maily. Je potrebné kontrolovať adresy odosielateľa a súlad obsahu komunikácie najmä v prípade, ak obsah správy vzbudzuje podozrenie (gramatické chyby, nesprávne preklady, pokus o vyvolanie časovej tiesne alebo nátlaku, požiadavka na úhradu dodatočného poplatku napr. za doručenie alebo colné prejednanie, odkaz smeruje na zvláštne adresy).
  4. Nikde neuvádzajte vaše osobné údaje. Na nákupy nepoužívajte verejnú Wi-Fi a v žiadnom prípade nepoužívajte nezabezpečenú Wi-Fi sieť. Ak potrebujete ponuku použiť ihneď, využite mobilné dáta.
  5. Ak vám niečo nesedí, jednoducho si ponuku odpustite alebo preverte u iného dodávateľa. Rozvaha je v dobe neprehľadných ponúk na nezaplatenie. Zaujímajte sa o základy  bezpečnosti na internete a dbajte na ich dodržiavanie aj vo svojom okolí. Pýtajte sa najzraniteľnejších, svojich starých rodičov, detí, alebo tým, ktorí často podľahnú tlaku a ponúknite im svoju pomoc s nákupom.
Spider-Man: Cez paralelné svety Čítajte aj December na HBO Max: Superhrdina v úplne inej podobe a poriadna filmová nádielka

Nákupy v mobilných aplikáciách, na sociálnych sieťach a v e-shopoch vedú k zvýšenému impulzívnemu správaniu a odovzdaniu citlivých údajov podvodníkom. ASMOS upozorňuje, že svoje správanie treba mať zodpovedne pod kontrolou, základom je používanie dostatočne silných a jedinečných hesiel, autorizácia platieb či dvojstupňové overenie prihlásenia. Pre správu hesiel je vhodné používať aplikáciu – password manager.

Pri bežnom používaní internetu podľa Eurostatu až 40 % Slovákov nakupuje počas Vianoc cez internet nábytok a tovar do domácností a elektroniku kupuje cez internet až štvrtina ľudí. „Pri komoditách, ktoré sú finančne náročnejšie, môže byť takáto rana pre peňaženku bolestivá. Ešte bolestivejšie však je, že podvodníci zneužívajú nielen vaše peniaze, ale najmä údaje, ktoré majú omnoho vyššiu hodnotu.“ dodáva ASMOS.

© Autorské práva vyhradené

2 debata chyba
Viac na túto tému: #prieskum #ASMOS