Drvivá väčšina zo šiestich desiatok britských firiem, ktoré vlani v rámci doteraz najväčšieho takéhoto experimentu na svete skúšali štvordňový pracovný týždeň, sa rozhodla, že v tomto rytme práce bude pokračovať. Zástancovia lepšej rovnováhy medzi pracovným a súkromným životom to považujú za prelom.
Skrátený 34-hodinový týždenný pracovný čas pri zachovaní doterajšieho platu si vlani medzi júnom a decembrom vyskúšali zamestnanci v 61 firmách v Británii. V niektorých z nich mali ľudia trojdňový víkend, v ďalších voľno navyše v stredu. Viac ako 90 percent všetkých firiem – konkrétne 56 z 61 – sa po ukončení experimentu rozhodlo zmenenú pracovnú dobu zachovať.
Rovnaká produktivita práce
Väčšina firiem, ktoré majú spolu 2900 zamestnancov, po skončení testu uviedla, že sa im podarilo zachovať produktivitu na predchádzajúcej úrovni. Navyše sa ukázalo, že ľudia pracujúci len štyri dni v týždni dávajú výrazne menej často výpovede. Zamestnanci si zase pochvaľovali, že sa zlepšila rovnováha medzi ich pracovným a súkromným životom.
Čítajte aj Nečakaný krok Netflixu: Táto zmena v čase zdražovania môže Slovákov prekvapiť„Ide o zásadný prelom pre hnutie za štvordňový pracovný týždeň,“ uviedol k výsledkom Joe Ryle, riaditeľ organizácie 4 Day Week Campaign, ktorá túto zmenu presadzuje a na experimente sa podieľala. „Tieto neuveriteľné výsledky ukazujú, že štvordňový pracovný týždeň bez zníženia mzdy skutočne funguje,“ myslí si.
Zakladateľ remeselného pivovaru, ktorý sa do skúšky zapojil, uviedol, že zmena podporila vyššiu produktivitu v kratšom pracovnom čase. „Chceme mať viac práce a menej stresu,“ citovala ho výsledná správa.
Pre niektorých zamestnancov, ktorí sa na konci experimentu zúčastnili prieskumu, bol deň voľna navyše dokonca dôležitejší ako akékoľvek zvýšenie platu: 15 percent ich uviedlo, že by ich žiadna čiastka neprinútila vrátiť sa k päťdňovému pracovnému týždňu.