Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov O seriáloch Televízia

Miliardový biznis to má nahnuté. Problémom sú nejasnosti okolo falošných účtov

Elon Musk hrozí zrušením zmluvy o kúpe Twitteru, viní firmu z jej porušenia.

, 07.06.2022 08:30
Twitter Foto: ,
debata

Šéf americkej automobilky Tesla Elon Musk varoval, že by mohol odstúpiť od zmluvy o prevzatí internetovej spoločnosti Twitter, za ktorú ponúkol 44 miliárd dolárov (zhruba 41 miliárd eur).

Jeho právny zástupca uviedol, že Twitter odmieta žiadosti o poskytnutie údajov ohľadom falošných a spamových účtov na svojej rovnomennej sociálnej sieti. Dodal, že takýto postup je porušením podmienok dohody a že Musk si vyhradzuje právo ju zrušiť.

SOWA 2022 Čítajte aj Poznáme najvplyvnejších slovenských influencerov. Zvíťazili známe aj nové mená

Elon Musk je najbohatším človekom na svete. Podľa indexu miliardárov, ktorý zostavuje agentúra Bloomberg, dosahuje aktuálna hodnota jeho majetku zhruba 211 miliárd dolárov (takmer 197 miliárd eur). Na financovanie akvizície Twitteru predal svoje akcie Tesly v hodnote viac ako 8 miliárd dolárov.

Akcie Twitteru na tieto informácie reagovali viac ako päťpercentným poklesom, neskôr však časť strát vymazali. Musk už minulý mesiac uviedol, že dohoda o prevzatí Twitteru je dočasne pozastavená a že čaká na údaje ohľadom podielu falošných a spamových účtov.

Cena akcií na burze za posledný mesiac klesla o viac ako pätinu a v súčasnosti sa pohybuje pod 40 dolármi za kus. To podľa agentúry Reuters signalizuje, že investori neočakávajú, že by sa transakcia uskutočnila za pôvodne dohodnutú cenu 54,20 USD.

Elon Musk nechal fanúšikov na Twitteri... Foto: TASR/AP
USA Tesla Musk prepúšťanie oznámenie Elon Musk nechal fanúšikov na Twitteri rozhodnúť, či má predať časť akcií Tesly.

Musk pohrozil odstúpením od dohody prvýkrát v liste, namiesto toho, aby to zverejnil na sociálnej sieti. V liste podpísanom Muskovým právnym zástupcom Mikeom Ringlerom sa píše, že Twitter upiera Muskovi právo na získanie údajov o falošných a spamových účtoch, čím porušuje podmienky dohody o prevzatí.

Musk sa na prevzatí spoločnosti Twitter dohodol v apríli. Sľúbil, že firmu ozdraví, zvýši počet používateľov a umožní väčšiu slobodu slova. Za jednu zo svojich priorít označil odstránenie automatického rozširovania spamov.

Depp Heard Lawsuit Čítajte aj Víťazom sporu Depp vs. Heard sú influenceri. Zarobili na ňom státisíce

„Ako potenciálny vlastník má pán Musk zjavne právo na požadované údaje, ktoré by mu umožnili pripraviť sa na prechod aktivít Twitteru do jeho vlastníctva a uľahčili financovanie transakcie. K tomu musí mať kompletný a presný prehľad o samotnom základe podnikateľského modelu Twitter, teda o aktívnej používateľskej základni,“ píše sa v liste.

Musk sa na prevzatí dohodol s vedením spoločnosti Twitter, transakciu však ešte musia schváliť akcionári a regulačné orgány. Podľa podmienok dohody dostanú akcionári Twitteru za každú kmeňovú akciu 54,20 USD.

Analytici už skôr uviedli, že Musk sa možno snaží využiť problematiku falošných účtov na vyjednanie nižšej kúpnej ceny. Výkyvy na akciových trhoch v poslednom čase znížili hodnotu mnohých spoločností, upozorňuje server BBC.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Elon Musk #prevzatie Twitteru