Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov O seriáloch Televízia

Prvý americký štát obmedzuje prístup detí k sociálnym sieťam. Schválil nový zákon

Zákon nadobudne platnosť platnosť v marci 2024.

26.03.2023 06:00
deti, počítač, sociálne siete Foto:
Ilustračné foto.
debata (2)

Utah sa stal vo štvrtok prvým americkým štátom, ktorý sa pokúša zákonom obmedziť prístup mladistvých k sociálnym médiám. Republikánsky guvernér Utahu Spencer Cox podpísal niekoľko opatrení na obmedzenie času a miesta, kde budú môcť deti používať sociálne médiá. Má to tiež zabrániť spoločnostiam spravujúcim sociálne siete, aby deti na svoje stránky lákali.

boj o moc, Čítajte aj Nenávidia sa a pôjdu si ešte viac po krku! Seriálový toxický hit sa vracia s novou sériou

Guvernér Cox citoval viacero štúdií, ktoré „globálne preukázali súvislosť“ medzi zlým duševným zdravím a časom stráveným na sociálnych sieťach u mládeže. Zároveň vyjadril nádej, že právne predpisy obmedzujúce prístup detí k „týmto veľmi škodlivým aplikáciám“ sa podarí prijať nielen v Utahu, ale v celej krajine. Na podobných zákonoch pracujú aj americké štáty Arkansas, Texas, Ohio a Louisiana.

Koniec ponocovania

Podľa zákona musia technologické spoločnosti rodičom poskytnúť prístup k účtom ich detí a určuje tiež pre mladistvých zákaz používania sociálnych médií v čase od 22.30 do 6.30 hod. Tento krok reaguje na rastúce obavy rodičov i politikov, ako na duševné zdravie mladých ľudí negatívne vplývajú napríklad platformy TikTok, Instagram a ďalšie. Potrebné je tiež overenie veku všetkých obyvateľov Utahu na sociálnych sieťach.

Iveta Bartošová Čítajte aj Iveta Bartošová ako ju nepoznáte. Nový dokument prinesie doposiaľ nezverejnené materiály

Zákaz reklamy pre tínedžerov

Okrem ustanovení rodičovského súhlasu by spoločnosti sociálnych médií mali na nich navrhnúť nové funkcie, aby sa zakázala propagácia reklám pre maloletých. Vyhľadávanie a cielená reklama sú však pre mnoho spoločností v oblasti sociálnych médií dva kľúčové mechanizmy generujúce príjmy.

Zákon v Utahu bol podpísaný v ten istý deň, ako šéf TikToku vypovedal na pôde Kongresu okrem iného aj o vplyve tejto platformy na duševné zdravie tínedžerov. Zákon nadobudne platnosť v marci 2024 a guvernér Cox predpokladá, že spoločnosti vlastniace sociálne médiá ho napadnú na súde. Lobisti z technologického priemyslu totiž tento krok odsúdili a označili ho za protiústavný.

© Autorské práva vyhradené

2 debata chyba
Viac na túto tému: #sociálne siete #TikTok