Mnohí si bez Mrázika nevedia predstaviť Vianoce, iní ho kritizujú ako symbol sovietskej propagandy. Táto rozprávka delí spoločnosť už šesť desaťročí – presne tak dlho, ako od jej premiéry 24. marca 1964. Hoci v samotnom Rusku nevzbudila veľký ohlas, v Česku a na Slovensku stále rozdeľuje verejnú mienku na dva tábory.
Film prezentuje idealizovaný pohľad na vidiecky život a ľudové tradície, čo mnohí kritici považujú za zámernú propagandu vtedajšieho režimu.
Paradoxne, práve po páde komunizmu sa v 90. rokoch objavili silné hlasy volajúce po vyradení Mrázika z televízneho vysielania. Nielenže k tomu nedošlo, ale jeho popularita ešte vzrástla.
Natáčanie plné kompromisov a problémov
Produkcia Mrázika trpela vážnymi problémami už od začiatku, informuje portál Kinobox.cz. Nedostatok snehu v okolí Moskvy prinútil štáb presunúť sa za polárny kruh do murmanskej oblasti. Toto neplánované sťahovanie pohltilo väčšinu rozpočtu a následné šetrenie viedlo k početným improvizáciám.
Nedostatok financií spôsobil mnohé kuriózne situácie. V známej scéne Marfuša nejedla jablko, ale cibuľu, pretože jablká neboli dostupné. Z fľaše nepopíjala mlieko, ale iba bielo ofarbenú vodu. Jedlo pripravené pre záverečnú hostinu museli poliať benzínom, aby ho herci nekonzumovali a vydržalo celé natáčanie.

Inna Čurikovová spomína na natáčanie v ľadovej vode: „On ten rybníček na plávanie určený vôbec nebol. Bola to skôr taká mláka vo Zvenigorode. Keby film nerežíroval pán Rou, vynikajúci profesionál i človek, a nepoprosil ma, určite by som sa v ňom máčať nenechala. Potom zo mňa sňali asi osem pijavíc,“ prezradila v rozhovore pre Blesk.cz.
Netradičné rozhodnutia a etické otázky
Tvorcovia filmu prijali viaceré kontroverzné rozhodnutia. Obsadili ženu Galinu Borisovovú do role Deduška Hríbočka a muža Georgija Milljara ako Babu Jagu. Toto rodovo netradičné obsadenie vyvolávalo otázky už v 60. rokoch.

Problematickým aspektom bolo aj angažovanie štrnásťročnej Natalje Sedychovej do role Nastenky. Mladá herečka išla na konkurz tajne a bez vedomia rodičov. Tí potom s jej účinkovaním nesúhlasili. V tej chvíli však do hry opäť vstúpil Rou, ktorý rodičov nakoniec prehovoril píše portál. Dnes by takýto prístup vyvolal vážne etické otázky o práci s maloletými herečkami.
Kritici tiež poukazujú na umelecké nedostatky filmu: „Na druhú stranu ale nesmieme zabúdať ani na logickú poplatnosť režimu, jednoduchosť látky, až príliš veľkú divácku servilnosť či herecké výkony.“ Herecké výkony zachraňuje až dabing, ktorý paradoxne prispieva k tomu, že rozprávka má v Česku a na Slovensku väčší ohlas než v krajine svojho pôvodu.