Miki je konečne online! Film, ktorý ukazuje život najväčšieho mafiána Slovenska Mikuláša černáka, je od piatka 22. novembra dostupný na Netflixe. Najúspešnejší slovenský film tohto roka bude v špeciálnej rozšírenej verzií neskôr dostupný na JOJ Play.
„MIKI“ sleduje vzostup k moci a neskorší pád neslávne známeho kriminálnika Mikuláša Černáka. Snímka je rozdelená na dve časti, pričom prvá z nich do slovenských kín dorazila v druhej polovici augusta a zaznamenala najlepší štart slovenského filmu v ére našej samostatnosti.
Čítajte viac Sociálne siete a ich temná stránka: Nebezpečné výzvy, ktoré môžu zabíjaťNovinka režiséra Jakuba Kronera za otvárací víkend dosiahla návštevnosť takmer 105-tisíc divákov (vrátane predpremiér), čím pokorila doterajší rekord politicky ladenej snímky „Sviňa“. Tá pri premiére v roku 2020 za úvodný premietací víkend zaznamenala návštevnosť necelých 104 tisíc divákov.
Záujem o príbeh slovenského mafiána Mikuláša Černáka pokračoval aj v ďalších týždňoch a aktuálne ho v kinách videlo viac ako 375 tisíc divákov. „MIKI“ je tak historicky tretím najúspešnejším slovenským filmom v našich kinách. Lepšie si v diváckom záujme viedli iba „Sviňa“ (celková návštevnosť 395 tisíc) a historická dráma „Bathory“, ktorú v roku 2008 na Slovensku videlo 432 tisíc divákov.
Milan Ondrík, Dušan Cinkota, Gregor Hološka a Michal Kubovčík. To sú mená hercov, ktorí si v novom filme režiséra Jakuba Kronera zahrali členov azda najznámejšej skupiny slovenského podsvetia ’90. rokov. Milan Ondrík ako predstaviteľ hlavnej postavy filmu „MIKI“ skonštatoval, že spolu s režisérom síce nekopírovali reálneho Mikuláša Černáka, ale snažili sa „zachovať niektoré charakteristické črty.“ S väzneným mafiánom sa dokonca osobne stretol.
Snahou filmu však nie je vyrobiť z Černáka hrdinu, ale preniesť odkaz divokých a násilných deväťdesiatych rokov na plátna kín. Jeho dvoch najbližších priateľov a partnerov si zahrali Dušan Cinkota a Gregor Hološka. „O príprave sa dá hovoriť ľahko, pretože všetci poznáme túto našu nedávnu históriu,“ povedal Dušan Cinkota. „Ja som ju dokonca zažil, pretože ma revolúcia zastihla v 2. ročníku na vysokej škole a ešte aj pochádzam z Banskej Bystrice. Takže som bol v pomerne tesnej blízkosti týchto chalanov a chodil som aj na gymnázium do Brezna. Akurát ma to minulo tým, že som v 17 rokoch odišiel na vysokú školu do Bratislavy, takže som aj vďačný.“