Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov O seriáloch Televízia

Bude brutálny a autentický. Tvorcovia mafiánskeho filmu Miki predstavili prvý trailer

MIKI príde do kín 15. augusta a už od ohlásenia začiatku nakrúcania bol najočakávanejším filmom roka 2024.

08.07.2024 11:04
Film Miki Foto:
debata

Už v auguste sa v kinách objaví očakávaný film Miki. Milan Ondrík, Dušan Cinkota, Gregor Hološka a Michal Kubovčík. To sú mená hercov, ktorí si v novom filme režiséra Jakuba Kronera zahrali členov azda najznámejšej skupiny slovenského podvetia ’90. rokov. Milan Ondrík ako predstaviteľ hlavnej postavy filmu MIKI skonštatoval, že spolu s režisérom síce nekopírovali reálneho Mikuláša Černáka, ale snažili sa “zachovať niektoré charakteristické črty.” S väzneným mafiánom sa dokonca osobne stretol.

Snahou filmu však nie je vyrobiť z Černáka hrdinu, ale preniesť odkaz divokých a násilných deväťdesiatych rokov na plátna kín.

Jeho dvoch najbližších priateľov a partnerov si zahrali Dušan Cinkota a Gregor Hološka. “O príprave sa dá hovoriť ľahko, pretože všetci poznáme túto našu nedávnu históriu,” povedal Dušan Cinkota. “Ja som ju dokonca zažil, pretože ma revolúcia zastihla v 2. ročníku na vysokej škole a ešte aj pochádzam z Banskej Bystrice. Takže som bol v pomerne tesnej blízkosti týchto chalanov a chodil som aj na gymnázium do Brezna. Akurát ma to minulo tým, že som v 17 rokoch odišiel na vysokú školu do Bratislavy, takže som aj vďačný.”

Tvorcovia počas víkendu zverejnili prvý trailer očakávaného filmu. MIKI príde do kín 15. augusta a už od ohlásenia začiatku nakrúcania bol najočakávanejším filmom roka 2024. “Ľudia už ten film vychválili, už ho aj odsúdili a neprečítali jednu jedinú stránku zo scenára,” povedal Milan Ondrík. “Veľmi sa teším na konfrontáciu, ktorá príde, keď sa budeme stretávať naživo na premiérach, diskusiách a budeme o tom komunikovať.”

Realizácia filmu MIKI vyvolala veľké diskusie, najmä kvôli hlavnej postave, viacnásobnému vrahovi, ktorého predobraz vyvoláva v spoločnosti stále silné emócie – ako sa ukázalo aj pri aktuálne prebiehajúcom súdnom procese. Tvorcovia sú ale presvedčení, že porozprávať tento príbeh je mimoriadne dôležité,, “pretože morálne rozloženie spoločnosti, ktoré nastalo v ’90. rokoch, má svoje dozvuky až do dnešných dní.”

Na zásadný význam filmu má jasný názor aj herec Dušan Cinkota. “Odkaz tohto filmu je veľmi dôležitý,” povedal. ”Najmä ten, aby to mladých ľudí neinšpirovalo k niečomu podobnému. Aby takéto partie vedeli, že majú krátku životnosť a že do tohto sveta sa to nehodí. Najmä, aby sa to nezopakovalo.” Scenár mal v rukách mimoriadne uznávaný slovenský scenárista Miro Šifra, ktorý si pre potreby projektu musel naštudovať obrovské množstvo spisov, historických faktov, medializovaných informácií i osobných výpovedí. Veľký kus práce však urobili aj menej viditeľní členovia štábu. Napríklad umelecká maskérka Andrea Štrbová vedela určite ešte pred začiatkom filmovania, že sa pri maskách násilných činov “zapotí”. “Výzvou boli všetci tí mŕtvi, ktorých som počas nakrúcania robila, každej postave sme museli venovať veľkú pozornosť, masky boli pracné,” povedala a zároveň dodala, že na tomto filme bola náročná aj príprava, naštudovanie a následné vychádzanie z reálnych skutkov. Skvelú prácu odviedla aj kostýmová výtvarníčka Sandra Žigová, ktorá pre potreby filmu pripravila viac ako 800 dobových a charakterotvorných kostýmov.

Vo filme účinkuje viac ako 100 hercov, diváci uvidia aj Annu Javorkovú, Martina Nahálku, Rebeku Polákovú a množstvo ďalších hereckých osobností.

debata chyba
Viac na túto tému: #Miki