Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov O seriáloch Televízia

Ako to bolo s pristátím na Mesiaci? V dráme o pravde a konšpiráciách to zaiskrí medzi Johansson a Tatumom

Do kín prichádza nová romantická komédia/dráma Zober ma na mesiac.

07.07.2024 00:00
Zober ma na mesiac Foto:
Scarlett Johansson a Channing Tatum vo filme Zober ma na mesiac.
debata (4)

Kelly (Scarlett Johansson) je dravá newyorská marketérka a Cole (Channing Tatum) zase strohý letový inžinier NASA. Obaja pracujú na najväčšom vesmírnom projekte Apollo 11 – a neznášajú sa. Ak sa má Amerika dostať na Mesiac, musia začať spolupracovať.

Už 11. júla sa v kinách vráti čas o 55 rokov späť. Do kín prichádza nová romantická komédia/dráma Zober ma na mesiac, ktorá sa odohráva v momentoch obrovského triumfu vesmírneho veku koncom 60-tych rokov. S nadsázkou a riadnou dávkou emócií ukazuje, ako to teda mohlo vyzerať s tým pristátím na Mesiaci.

Tretia séria seriálu Bridgerton Čítajte aj Krutá realita: Netflix naznačil návrat svojho megahitu. Nikto nečakal, že to bude až v tomto roku

Účel svätí prostriedky

Zober ma na mesiac sa začína, keď cynická Kelly dosahuje jeden profesionálny úspech za druhým a dokáže sa presadiť v chlapskom svete. Čo na tom, že občas poruší nejaké to pravidlo alebo zaklame, ak je to v prospech klienta? NASA sa zatiaľ pripravuje na pristátie ľudskej posádky na Mesiaci – na misiu, ktorá bola želaním už nebohého prezidenta Kennedyho.

Vláda si však myslí, že vesmírny program potrebuje vylepšiť renomé v očiach verejnosti, a tak vplyvný muž z úzadia Moe Burkus (Woody Harrelson) presvedčí Kelly, aby New York vymenila za Floridu a predala Američanom let na Mesiac. Na Kennedyho myse stretne Colea Davisa, bývalého vojenského pilota, ktorý teraz riadi vesmírne lety pre NASA.

Vo filmovej novinke Zober ma na mesiac sa predstavia hollywoodske hviezdy Scarlett Johansson a Channing Tatum:
Zober ma na mesiac Fotogaléria - 15 fotiek Všetky fotky
Scarlett Johansson a Channing Tatum vo filme...

Začnú lietať iskry

Predstava, že mesiac treba niekomu “predať”, ho uráža do morku kostí, veď už len význam samotnej misie – ako úžasný počin ľudského snaženia – predsa musí stačiť. „Coleovi nedochádza, čo Kelly môže projektu ponúknuť,“ vysvetľuje Johansson. „Je pragmatický a v nej vidí prekážku, čo spôsobuje viac problémov než úžitku. No po úvodných konfliktoch sa ukáže, že majú viac spoločného, ako sa zdá. Obaja sú zanietení a keď sa do niečoho pustia, musí to uspieť. Tak nájdu spoločnú reč a siahnu na hviezdy, teda v tomto prípade na Mesiac.“

Tatum hovorí: „V konečnom dôsledku Kelly pomôže Coleovi inak nahliadať dokonca aj na bežnú prevádzku a on jej zase pomôže pozerať sa inak na predaj – čestne a bez klamania. Keď pochopia, že spolu môžu dokázať niečo výnimočné, začnú lietať iskry.“

Scarlett Johansson a Channing Tatum vo filme... Foto: Itafilm
Zober ma na mesiac Scarlett Johansson a Channing Tatum vo filme Zober ma na mesiac.

Dráma o konšpiráciách a dôležitosti pravdy

Jednou z ústredných premís filmu je, že vláda by chcela verejnosti v priamom prenose vysielať fingované pristátie na Mesiaci, čo nie je to až také pritiahnuté za vlasy. Režisér Greg Berlanti preto vytvoril film, ktorý je komédiou a zároveň drámou o dôležitosti pravdy.

„Celý príbeh hovorí o tom, prečo je dôležitá pravda – a hovorí to prostredníctvom známej konšpiračnej teórie,“ približuje Berlanti najväčšiu iróniu filmu. „Bola fuška vyhútať, ako by sa to bolo dalo spraviť. Niekto povie, že sme len nabili tým, čo tvrdia, že celé pristátie na Mesiaci bolo inak. Ale náš film je v prvom rade o tom, prečo sme sa naň ako ľudia vôbec snažili dosiahnuť a práve tieto momenty filmu sme chceli vyjadriť čo najpresvedčivejšie. Ak robíte film o manipulácii významného momentu ľudských dejín, treba skutočné momenty spraviť čo najskutočnejšími, nech falšovanie dostane na frak.“

Pozrite si trailer:

Viac vecí nás spája než rozdeľuje

Berlantiho myšlienky filmu nadchli. “Hoci sa teraz veľa hovorí o rozdelení a polarizácii spoločnosti, ako kreatívny človek a rozprávač príbehov som presvedčený, že ešte stále nás viac vecí spája než rozdeľuje. Som rád súčasťou príbehov, ktoré vyzdvihujú práve to spoločné, v tomto prípade zmysel pre lásku a údiv, túžbu po niečom väčšom," dodáva.

Snímka je epickým rozprávaním na pozadí obrovsky významných misií Apollo a taktiež intímnym príbehom o zbližovaní dvoch ľudí. „Hneď po lete na Mesiac je láska jednou z najambicióz­nejších misií, na ktoré sa my ľudia môžeme podujať,“ hovorí režisér. „Aj let na Mesiac, aj romantické očarenie za mesačnej noci si vyžadujú skok do neznáma a dovoliť si zažiť niečo úžasné.“

Gigli Čítajte aj Najhoršie filmy všetkých čias: 10 skutočných kinematografických katastrof

Spolupráca s NASA

Filmárom sa dostalo podpory aj zo strany NASA a spolupracovali s technickými poradcami, ktorí vo vesmírnej agentúre zohrávali dôležitú úlohu v období misií Apollo. Bez ohľadu na kvantum dôkazov dodnes mnohí veria konšpiračnej teórii, že ľudia na Mesiaci skutočne neboli a tajný vládny agent nariadil zinscenovať falošné pristátie na Mesiaci.

Producent Lia vysvetľuje: „V NASA sa na náš scenár a príbeh pozreli a videli v ňom to, čo my: príležitosť vyzdvihnúť tento obrovský míľnik, na ktorého úspechu sa podieľalo neuveriteľných 400-tisíc ľudí, ktorí vtedy pracovali v programe.“

Film Zober ma na Mesiac verne zobrazuje skutočné nasadenie ľudí, ktorí na projektoch Apollo vtedy reálne pracovali. A nebol žiadny super-tajný plán na prenos falošného pristátia namiesto skutočného. NASA dala filmárom prístup k záberom z obdobia Apollo, ktoré nie sú známe. „Vo filme sme použili aj zábery z národného registra, ktoré ešte neboli použité v iných filmoch,“ hovorí Berlanti, fanúšik vesmírnych objavov od detstva.

Channing Tatum a Scarlett Johansson vo filme... Foto: Itafilm
Zober ma na mesiac Channing Tatum a Scarlett Johansson vo filme Zober ma na mesiac.

Štýlová dobová atmosféra

Popri skutočných NASA priestoroch, fascinujúcich raketových štartoch a doposiaľ nezverejnených záberoch z vesmíru je pastvou pre oči štýlový dobový look, ktorý vytvorila kostymérka s oscarovými nomináciami Mary Zophres (Babylon, La La Land).

Do atmosféry šesťdesiatych rokov nás vtiahnu ikonické účesy a kostýmy s elegantnou siluetou a odvážnymi farbami. Štýlové lodičky, v ktorých Scarlett energicky rozsieva svoj ženský marketérsky šarm, sú replikou topánok, ktoré Mary Zophres milovala na svojej tete. Najviac sa však vyšantila na garderóbe extravagantného “Kubricka reklamy” – režiséra Lancea Vespertina (Jim Rash), ktorý má natočiť “oficiálne” pristátie na Mesiaci.

Spoiler pre fanúšičky Magic Mikea: Channing bude aj tancovať a …zostane oblečený. Žiadny svižný jive, skôr knísanie sa z nohy na nohu ako decentný strohý pilot… Emócie sa však budú dať krájať.

© Autorské práva vyhradené

4 debata chyba
Viac na túto tému: #Channing Tatum #Scarlett Johansson #filmové premiéry