Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov O seriáloch Televízia

Ministerka Šimkovičová zastaví filmy, ktoré sa nepáčia vláde, tvrdí Danko. „Umenie neukradnete,“ reaguje známy herec

Na Dankove slová na sociálnej sieti Facebook reagoval aj herec Milan Ondrík, ktorý si zahral hlavnú rolu vo filme Miky, ktorý by sa mal v kinách objaviť v auguste.

02.07.2024 00:00
Šimkovičová Foto: ,
Martina Šimkovičová na pôde parlamentu počas svojho odvolávania.
debata (52)

Vláda plánuje zasahovať do toho, aké filmy dostanú podporu Audiovizuálneho fondu. Andrej Danko ešte v nedeľu na TA3 povedal, že ministerka kultúry Martina Šimkovičová stopne dotácie pre filmy, ktoré nevyhovujú vláde.

Ako príklad uviedol filmy Sviňa či film o vražde novinára Jána Kuciaka. „Samozrejme, že ministerka kultúry zastaví filmy s témami, ktoré presahujú nejaké morálne a etické hranice, vrátane LGBTI+ tém,“ povedal Danko.

stránka stvr na Facebooku Čítajte viac Bizár po slovensky: Ľudia predbehli štát, STVR si na internete ani neškrtne

Tomáš Valášek z Progresívneho Slovenska na jeho slová reagoval s tým, že Danko podľa neho v priamom prenose priznal, že vláda chce zmenami v RTVS a Audiovizuálnom fonde ovládnuť obsah verejnoprávnych médií. „Nebudem sa pozerať na to, že my vládneme a slniečkari natáčajú filmy,“ povedal Danko.

Valášek tiež upozornil, že film Sviňa nebol financovaný z Audiovizuál­neho fondu.

Na Dankove slová na sociálnej sieti Facebook reagoval aj herec Milan Ondrík, ktorý si zahral hlavnú rolu vo filme Miky, ktorý by sa mal v kinách objaviť v auguste. „Môžete ukradnúť “granty”na podporu umenia…,ale ak chcete kradnúť aj umenie,tak to sa Vám nikdy nepodarí,lebo nemáte štipku talentu! Vy máte v sebe iba nenávisť a túžbu zmocniť sa “talentu”,ktorý mať nikdy nebudete,“ napísal na Facebooku.

Čo sa vlastne zmení?

O poskytnutí financií na podporu audiovizuálnej kultúry nebude po novom rozhodovať riaditeľ Audiovizuálneho fondu (AVF), ale rada. Počet členov rady sa zvýši na 13, pričom piati členovia budú menovaní priamo ministrom kultúry bez návrhu. Vyplýva to z novely zákona o Audiovizuálnom fonde, ktorú v piatok schválili poslanci Národnej rady (NR) SR.

Fakultatívnym dôvodom na odvolanie riaditeľa fondu bude po novom porušenie ustanovenia zákona o AVF. Zavedie sa tiež administratívny poplatok aj pre žiadateľov o finančnú podporu formou štipendia, tým sa má podľa predkladateľov pre žiadateľov zrovnoprávniť režim pri všetkých formách poskytovania financií z fondu. Zo zákona sa tiež vypúšťa možnosť prerušiť registráciu projektu. Dopĺňajú sa tiež nové dôvody, pre ktoré môže fond zrušiť osvedčenie o registrácii filmového projektu. Výška príspevku štátu na podporu audiovizuálnej kultúry má byť po novom 6,2 milióna eur.

Adela Vinczeová Čítajte viac Koniec Adely Vinczeovej na obrazovkách? Moderátorka priznala, že zvažuje odchod

Dozorná komisia bude mať po novom viac členov. Jej počet sa zvýši z troch na päť. Zmenu predkladatelia odôvodnili posilnením kontrolnej právomoci štátu vo fonde. Novela zvyšuje počet členov komisie, ktorých priamo menuje minister kultúry. Dvoch členov bude po novom voliť a odvolávať rada v tajnom hlasovaní. Troch členov bude vymenúvať a odvolávať minister kultúry, pričom jedného člena bude vymenúvať na návrh ministra financií.

Po novom bude úhrada odmeny alebo celkovej ceny práce, ktorá nie je zdaňovaná v SR, na účely poskytnutia dotácie na podporu audiovizuálneho priemyslu, oprávneným výdavkom za predpokladu, že priamo súvisí s realizáciou filmového projektu. Takýto druh oprávneného výdavku nebude môcť presahovať desať percent všetkých opravených výdavkov. Výška dotácie pre tento druh oprávneného výdavku má byť na úrovni 14 percent.

Nová legislatíva má byť účinná od 1. augusta.

© Autorské práva vyhradené

52 debata chyba
Viac na túto tému: #Milan Ondrík #Sviňa #Ján Kuciak a Martina Kušnírová #Amdrej Danko #Miky