Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov O seriáloch Televízia

Režisérka Nvotová predstavuje v Cannes svoj nový film. V hlavných úlohách Ondrík s Morávkovou

Filmová novinka Otec bude mať v kinách premiéru budúci rok.

17.05.2024 15:00
Otec, Milan Ondrík, Dominika Morávková Foto:
Milan Ondrík a Dominika Morávková na zábere z filmu Otec režisérky Terezy Nvotovej.
debata

Režisérka Tereza Nvotová sa v Cannes zúčastní na medzinárodnom filmovom trhu Marché du Film prezentácie Goes to Cannes, ktorá prináša pripravované projekty z celého sveta. Do výberu sa každoročne dostanú len originálne diela v rôznych štádiách produkcie, ktoré predstavujú najsľubnejšie talenty súčasnosti. Prezentovať bude svoj pripravovaný film Otec, ktorý by mal byť dokončený budúci rok.

9 Čítajte aj Hokej sa presťahoval do komerčnej televízie. Ako je to v iných krajinách? Je doménou verejnoprávnych vysielateľov?
Dominika Morávková a Milan Ondrík na zábere z... Foto: DANAE Production
Otec, Morávková, Ondrík Dominika Morávková a Milan Ondrík na zábere z filmu Otec režisérky Terezy Nvotovej.

Film Otec je inšpirovaný skutočnou udalosťou. Je príbehom muža, ktorý má všetko – milujúcu rodinu, vlastnú firmu, až do jedného horúceho dňa, keď zistí, že jeho malá dcéra, ktorú ráno viezol do škôlky, je v skutočnosti zamknutá na zadnom sedadle jeho auta a nechtiac jej tak spôsobil smrť.

„Máme pocit, že keď budeme hrať v živote férovú hru, nič zlé sa nám nemôže stať. Že katastrofy sa dejú, len keď spravíme veľkú chybu. Zabudnúť dieťa v aute je, samozrejme, chyba, no podľa vedeckých výskumov je to chyba, ktorá je zabudovaná v mozgoch nás všetkých. Tí, ktorým sa to nestalo, majú v podstate len šťastie,“ hovorí Nvotová. Jej želaním je, „aby sme prijali svoju krehkosť a nedokonalosť a nerobili nad sebou, ani nad ostatnými rýchle súdy“.

Anna Geislerová na zábere z filmu Otec... Foto: DANAE Production
Otec, Anna Geislerová Anna Geislerová na zábere z filmu Otec režisérky Terezy Nvotovej.

V hlavných úlohách sa predstavia Milan Ondrík a Dominika Morávková, ktorí si už manželský pár zahrali v dráme Tieňohra režiséra Petra Bebjaka. V ďalších rolách diváci uvidia Annu Geislerovú, Martinu Sľukovú, Petra Ondrejičku alebo Filipa Kaňkovského, menšiu úlohu právnika stvárni režisér Peter Bebjak.

Film má poukázať na to, že každoročne na celom svete zomrú desiatky detí presne týmto spôsobom. Fakty sú často rovnaké – milujúci rodič zmätený zmenou svojej každodennej rutiny zabudne svoje dieťa v aute. „Odborníci tento jav nazývajú ‚syndróm zabudnutého dieťaťa‘ a asi neexistuje ľudské zlyhanie, ktoré by nás tak zásadne konfrontovalo s pohľadom na zločin a trest, na spravodlivosť a zľutovanie,“ poznamenáva producentka Veronika Paštéková.

Peter Bebjak a Milan Ondrík na zábere z filmu... Foto: DANAE Production
Otec, Bebjak, Ondrík Peter Bebjak a Milan Ondrík na zábere z filmu Otec režisérky Terezy Nvotovej.

Tereza Nvotová uviedla, že keď prvýkrát počula o týchto prípadoch, myslela si, že niečo tak tragické sa nedá nakrútiť. „Zároveň som to však nevedela dostať z hlavy. Stále som myslela na to, ako sa to mohlo stať. Na ten úplne bežný deň, ktorý sa zmení v nočnú moru. A potom mi napadlo urobiť to úplne inak. Nerozprávať to tak, ako je vo filmoch bežné, nestrihať, ale v kontinuálnom zábere vojsť do hlavnej postavy otca, a prežiť to spolu s ním. Chcem tak diváka vyviezť z normy a dať mu zážitok, ktorý mu možno otvorí srdce,“ dodáva režisérka.

Producentka vysvetľuje, že v celom filme bude len desať dlhých záberov a tak si nakrúcanie vyžaduje precíznu technickú prípravu a nácvik každého záberu. „Pre túto nekonvenčnú prácu sme si vybrali Adama Suzina, poľského kameramana, ktorý nakrútil Hot and Cold, 30-minútový film na jeden záber,“ dodala Paštéková.

Nakrúcanie slovensko-česko-poľskej snímky odštartovalo prvou klapkou 12. januára v Bratislave. Druhá časť nakrúcania prebehne v júli, premiéra je naplánovaná na koniec roka 2025. Majoritným producentom snímky je slovenská spoločnosť DANAE Production (SK), koprodukční partneri sú český moloko film (CZ) a poľská spoločnosť Lava Films. Otec je tretím celovečerným filmom Terezy Nvotovej. Na konte má Špinu (2017) a Svetlonoc (2022).

Milan Ondrík na zábere z filmu Otec režisérky... Foto: DANAE Production
Otec, Milan Ondrík Milan Ondrík na zábere z filmu Otec režisérky Terezy Nvotovej.

Medzinárodný filmový trh Marché du Film poskytuje počas filmového festivalu v Cannes účastníkom priestor na prezentáciu ich tvorivých vízií a na nadviazanie kontaktov s potenciálnymi obchodnými zástupcami, distribútormi a festivalovými dramaturgmi. Popri kinematografiách iných krajín má svoj prezentačný pavilón aj Slovensko, opäť spoločne s Českou republikou.

Okrem Nvotovej sa na tohtoročnom MFF Cannes, ktorý sa koná od 14. do 25. mája 2024, zúčastnia aj ďalšie dve slovenské filmové profesionálky. Režisérka a producentka Vera Lacková sa so svojím pripravovaným dokumentárnym filmom Čaruj zúčastní programu Producers Network a producentka Wanda Adamík Hrycová projektu Producers on the Move, ktorý v Cannes poskytuje dvadsiatim európskym producentom príležitosť vybudovať a rozšíriť svoju medzinárodnú sieť.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #MFF Cannes #Milan Ondrík #Tereza Nvotová #Dominika Morávková-Zeleníková #film Otec