Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov O seriáloch Televízia

Chcete sa v kine jednoducho zabaviť? Choďte na hriešnu komédiu od oscarového režiséra

Do kín prichádza komédia od oscarového režiséra a scenáristu.

22.03.2024 06:00
Baby na úteku Foto:
Záber z akčnej komédie Baby na úteku.
debata

Dve dievčatá, ktoré potrebujú zmenu. Banda gangstrov, ktorí potrebujú kufor. Presne ten, ktorý sa nechtiac dostal do rúk dievčat. To sú aktéri komédie Baby na úteku, oscarového režiséra a scenáristu Ethana Coena, ktorá prichádza do našich kín už dnes, vo štvrtok 21. marca.

Divoká Jamie (Margaret Qualley) sa spamätáva z čerstvého rozchodu, upätá Marian (Geraldine Viswanathan) si potrebuje oddýchnuť od vyčerpávajúcej práce. Spoločne sa rozhodnú zmeniť prostredie a stráviť niekoľko dní na slnečnej Floride. Plán je geniálny, no prevedenie príšerné. Na cestu si požičajú z miestnej požičovne auto, ktoré malo poslúžiť skupine mafiánov na prevoz kufríka s veľmi nebezpečným obsahom. Zhodou okolností práve do miest, kam majú namierené Jamie a Marian.

Zatiaľ čo dievčatá zaujíma len to, ako si cestu naplno užiť, pričom každá má úplne inú predstavu, mierne zúfalí gangstri robia všetko (a pod slovom „všetko“ sa skrývajú zúfalé činy), aby ich dostihli a kufor im zobrali. Nič netušiace hrdinky riešia svoje dievčenské problémy, no slučka sa uťahuje a s ňou aj možnosť, že z nej vykĺznu bez ujmy. Našťastie, svet je bláznivé miesto plné často neuveriteľných ná­hod…

Zábery z komédie Baby na úteku Fotogaléria - 13 fotiek Všetky fotky
Záber z akčnej komédie Baby na úteku.

Ethan Coen má spolu so svojím bratom Joelom na konte oscarové trháky ako Fargo a Táto krajina nie je pre starých. Svoje Baby na úteku, ktoré prvýkrát sám režíroval, označuje ako hriešnu komédiu. Inšpiráciami mu boli filmy ako Motorpsycho Russa Meyera, Bad girls go hell Doris Wishmanovej či Kiss me deadly s Ralphom Meekerom v úlohe detektíva.

Tentokrát však film netvoril so svojím bratom, ale s Triciou Cookovou, s ktorou už spolupracovali, ale nikdy nie takto komplexne. „Je to prvýkrát, čo sme spolupracovali ako sa hovorí, od obalu k jadru. Spoločné písanie a potom všetko to, čo sa deje ďalej – storyboarding filmu, nakrúcanie, strihanie… Svojím spôsobom mi to pripadalo rovnako prirodzené, ako keď niečo robím s Joelom,“ hovorí Coen.

Pozrite si trailer:

Komédia Baby na úteku sa začala v hlavách tvorcov tvoriť už pred niekoľkými rokmi. Ethan Coen a Tricia Cooková sa po úvahách rozhodli napísať komédiu o dvoch náhodných kamarátkach, ktoré sa ocitli v ťažkej životnej situácii a povedali si, že výlet im urobí dobre.

Pre Cookovú, ktorá sa identifikuje ako queer, bolo napísanie filmu s lesbickými hrdinkami akousi samozrejmosťou. Zároveň ale dodáva, že chcela hrdinky postaviť do inej polohy: „Toľko filmov o lesbičkách je hlbokých, vážnych a často veľmi dramatických. Bolo pre mňa dôležité vyrozprávať príbeh s voľne viditeľnými queer postavami bez toho, aby ich sexualita bola hlavnou pointou filmu. Chceli sme, aby v ňom bolo veľa sexu, ale zábavného sexu, nie spoločensky dôležitého sexu.“

Anna Geislerová Čítajte aj Malé mesto, veľké tajomstvá: Slovenský režisér natáča pre ČT nový seriál, odhaľuje temné zákutia rodín

Zaujímavosťou určite je, že Coen a Cooková film tvorili veľmi voľne. Nemali žiadny konkrétny bodový scenár, jednoducho si vymieňali počítač, do ktorého každý dopísal svoju časť, prípadne upravil časť, ktorú predtým napísal ten druhý. Išlo o vedľajší projekt, ktorý ich mal jednoducho baviť. Keď však prišla koronavírusová pandémia, rozhodli sa k projektu vrátiť a dohodli sa, že prišiel čas na jeho realizáciu.

Po úpravách scenára nasledoval casting, ktorý trval niekoľko mesiacov. Z množstva hereckých možností ich zaujali najmä Margaret Qualley a Geraldine Viswanathan. „Margaret a Geraldine sa očividne tešili zo vzájomnej spoločnosti a neviem, či by film fungoval, ak by to tak nebolo. Obe pochopili, že hrajú protiklady a pustili sa do toho,“ povedal o nich Coen.

Samotné nakrúcanie sa uskutočnilo počas 35 dní v septembri a novembri 2022 v Pittsburghu a okolitých mestách Pennsylvánie. Akčnú komédiu Baby na úteku prináša do slovenských kín distribučná spoločnosť CinemArt SK už 21. marca.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #filmové premiéry