Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov O seriáloch Televízia

Ako sa z miestneho hudobníka stala legenda? Bob Marley vám ukáže, ako môže láska zmeniť svet

Film Bob Marley: One Love zachytáva najzaujímavejšiu časť života jednej z najväčších hudobných ikon 20. storočia. Oslavuje muža, ktorý miloval slobodu, Jamajku a predovšetkým hudbu reggae.

11.02.2024 00:00
Bob Marley film Foto:
debata

Kto by nepoznal meno Bob Marley? Charakteristické dredy, farby Jamajky ale aj hudba, ktorou šíril lásku. Každý si myslí, že jeho osobnosť pozná, no film, ktorý príde do kín už 15. februára ukáže, že o ňom stále veľa nevieme.

Napríklad – ako môže niekomu prekážať, že Marley prostredníctvom hudby šíri lásku? A môže to jeho blízkych dokonca ohroziť na živote? Práve témam násilia, lásky, popularity ale aj hudby sa budeme môcť prizrieť vo filme, od ktorého majú fanúšikovia reggae veľké očakávania.

Na začiatku filmu Bob Marley: One Love sa s titulným hrdinom (Kinglsey Ben-Adir) stretávame v čase, keď je už jamajským národným hrdinom. Ako večný idealista a neúnavný propagátor rodného ostrova je sužovaný všadeprítomným násilím, ktoré podnecujú dva hlavné súperiace politické tábory a s nimi spojené zločinecké gangy.

Marley trochu naivne sníva o usporiadaní obrovského koncertu, ktorý by všetkých súčasných nepriateľov spojil na jednom pódiu a s pomocou svojej hudby ich prinútil zakopať vojnovú sekeru. Skôr než sa tento sen podarí uskutočniť, na dvere jeho domu zaklope násilie. Jeho manželka a manažér sú vážne zranení pri útoku ozbrojeného gangu.

Foto: Cinemart
Bob Marley film

Bob si uvedomí, že Jamajka momentálne nie je krajina, v ktorej by chcel vychovávať svoje deti. S rodinou sa presťahujú do Európy, do Anglicka, kde hudobný svet nie je príliš zvedavý na chlapca s dredmi v typickej pletenej čiapke. Ale ak je človek geniálny hudobník, dokáže sa presadiť aj v prostredí, ktoré je schopné dostať ho do väzenia len pre jeho vzhľad. Paradoxne práve tu, na ostrovoch, ktoré sa od jeho rodného nemôžu líšiť viac, sa jeho kariéra rozbehne spôsobom, ktorý mu právom vynesie miesto medzi najvplyvnejšími hudobníkmi dvadsiateho storočia.

Foto: Cinemart
Bob Marley film

Režisér Reinaldo Marcus Green potvrdil svoj talent na nakrúcanie silných životopisných filmov už filmom Kráľ Richard, ktorý bol nominovaný na Oscara. Bob Marley bol podľa neho úplne iná disciplína. „Ako natočiť film o niekom, o kom si každý myslí, že ho pozná? Pre mňa nebol ani tak dôležitý scenár filmu, ale práva na Marleyho piesne, a teda možnosť mať ich vo filme. Sú kľúčom k pochopeniu jeho neuveriteľného života,“ hovorí režisér Green.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Bob Marley #Bob Marley: One Love