Jedny z najväčších hollywoodskych hereckých hviezd svojimi finančnými darmi podporili odborový zväz amerických hercov a televíznych a rozhlasových umelcov SAG-AFTRA, ktorý združuje štrajkujúcich hercov.
V núdzovom fonde určenom pre hercov vo finančnej tiesni, ktorí už by si nemohli dovoliť ďalej platiť každodenné výdavky, je podľa organizácie vyše 15 miliónov dolárov. Zväz SAG-AFTRA o tom informoval na svojom webe.

Podpora hereckých hviezd
Viacerí známi herci a herečky venovali do fondu dary vo výške milión dolárov a viac, podľa SAG-AFTRA to boli George Clooney, Matt Damon, Leonardo DiCaprio, Jennifer Lopez, Julia Roberts, Arnold Schwarzenegger, Meryl Streep, Ryan Reynolds, Hugh Jackman, Nicole Kidman, Dwayne Johnson, Ben Affleck, Blake Lively či Oprah Winfrey.

„Mám to veľké šťastie, že si môžem dovoliť podporiť tých, ktorí budú dlho trpieť, aby ustáli boj proti Goliášovi. Tým mocným korporáciám, ktoré sa snažia z našej profesie vysať ľudskosť, ľudskú dôstojnosť i ľudí samotných, sa postavíme spoločne,“ uviedla vo vyhlásení Meryl Streep.
Clooney v stredu povedal, že herci „sú pripravení zasadnúť späť k rokovaciemu stolu a uzavrieť sa (zväzom filmových štúdií a streamovacích spoločností) AMPTP férovú dohodu“. „Ale kým sa tak stane, budem ďalej hrdo podporovať organizáciu SAG-AFTRA a svojich kolegov, ktorí v tento historický moment štrajkujú,“ dodal Clooney.

SAG-AFTRA združuje 160-tisíc hercov a ďalších profesionálov z mediálneho a zábavného priemyslu. Členovia zväzu sa so štrajkom v júli pripojili k scenáristom, ktorí protestnú akciu začali už v máji. Herci i scenáristi sa usilujú o vyššie odmeny, lepšie poistenie alebo záruky týkajúce sa umelej inteligencie. Do združenia AMPTP patria najväčšie štúdiá ako Walt Disney Studios, Universal Studios, Sony Pictures, Paramount Pictures ako aj veľké streamovacie platformy ako Netflix, Amazon alebo Apple TV+.
Stanica CNN v utorok informovala, že štúdium požiadala združenie scenáristov (WGA), aby jeho zástupcovia zasadli k rokovaciemu stolu. Ak tak urobí, pôjde o prvé rokovanie od začiatku štrajku pred takmer sto dňami. Rokovania s hercami zatiaľ plánované nie sú.
Súbežný štrajk hollywoodskych hercov a scenáristov je prvý od roku 1960 a v posledných týždňoch čoraz viac vychádza najavo, ako významnou udalosťou pre hollywoodsku kultúrnu produkciu je: ochromuje produkciu filmov, seriálov i televíznych programov a odkladajú sa kvôli nej udeľovanie rôznych cien.