Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov O seriáloch Televízia

Najväčšie hollywoodske hviezdy podporili štrajk hercov. Venovali im milióny dolárov

Viacerí známi herci a herečky venovali do fondu pre štrajkujúcich umelcov dary vo výške milión dolárov a viac.

04.08.2023 12:10
štrajk hollywood Foto:
Štrajkujúcich umelcov podporili aj Leonardo DiCaprio, Julia Roberts, Meryl Streep či Dwayne Johnson.
debata

Jedny z najväčších hollywoodskych hereckých hviezd svojimi finančnými darmi podporili odborový zväz amerických hercov a televíznych a rozhlasových umelcov SAG-AFTRA, ktorý združuje štrajkujúcich hercov.

V núdzovom fonde určenom pre hercov vo finančnej tiesni, ktorí už by si nemohli dovoliť ďalej platiť každodenné výdavky, je podľa organizácie vyše 15 miliónov dolárov. Zväz SAG-AFTRA o tom informoval na svojom webe.

Invalid Čítajte aj Najúspešnejší film tohto roka? Nie je to žiadny blockbuster, najviac ľudí prišlo do kín na slovenskú komédiu

Podpora hereckých hviezd

Viacerí známi herci a herečky venovali do fondu dary vo výške milión dolárov a viac, podľa SAG-AFTRA to boli George Clooney, Matt Damon, Leonardo DiCaprio, Jennifer Lopez, Julia Roberts, Arnold Schwarzenegger, Meryl Streep, Ryan Reynolds, Hugh Jackman, Nicole Kidman, Dwayne Johnson, Ben Affleck, Blake Lively či Oprah Winfrey.

Štrajkujúcich umelcov podporili najväčšie... Foto: Getty Images
štrajk hollywood Štrajkujúcich umelcov podporili najväčšie herecké hviezdy.

„Mám to veľké šťastie, že si môžem dovoliť podporiť tých, ktorí budú dlho trpieť, aby ustáli boj proti Goliášovi. Tým mocným korporáciám, ktoré sa snažia z našej profesie vysať ľudskosť, ľudskú dôstojnosť i ľudí samotných, sa postavíme spoločne,“ uviedla vo vyhlásení Meryl Streep.

Clooney v stredu povedal, že herci „sú pripravení zasadnúť späť k rokovaciemu stolu a uzavrieť sa (zväzom filmových štúdií a streamovacích spoločností) AMPTP férovú dohodu“. „Ale kým sa tak stane, budem ďalej hrdo podporovať organizáciu SAG-AFTRA a svojich kolegov, ktorí v tento historický moment štrajkujú,“ dodal Clooney.

televízia, televízor Čítajte aj Kauza vypnutia českých staníc graduje: Orange žiada ich odstránenie, bitka medzi operátormi pokračuje

SAG-AFTRA združuje 160-tisíc hercov a ďalších profesionálov z mediálneho a zábavného priemyslu. Členovia zväzu sa so štrajkom v júli pripojili k scenáristom, ktorí protestnú akciu začali už v máji. Herci i scenáristi sa usilujú o vyššie odmeny, lepšie poistenie alebo záruky týkajúce sa umelej inteligencie. Do združenia AMPTP patria najväčšie štúdiá ako Walt Disney Studios, Universal Studios, Sony Pictures, Paramount Pictures ako aj veľké streamovacie platformy ako Netflix, Amazon alebo Apple TV+.

Stanica CNN v utorok informovala, že štúdium požiadala združenie scenáristov (WGA), aby jeho zástupcovia zasadli k rokovaciemu stolu. Ak tak urobí, pôjde o prvé rokovanie od začiatku štrajku pred takmer sto dňami. Rokovania s hercami zatiaľ plánované nie sú.

Súbežný štrajk hollywoodskych hercov a scenáristov je prvý od roku 1960 a v posledných týždňoch čoraz viac vychádza najavo, ako významnou udalosťou pre hollywoodsku kultúrnu produkciu je: ochromuje produkciu filmov, seriálov i televíznych programov a odkladajú sa kvôli nej udeľovanie rôznych cien.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #štrajk v Hollywoode