Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov O seriáloch Televízia

Najväčší nerozpovedaný príbeh o hudbe: Film o mužovi, ktorý dostal outsiderov na vrchol, príde čoskoro do kín

Už o mesiac bude mať premiéru Stávka na zlato o géniovi, ktorý objavil Kiss, Cher či Donnu Summer.

16.03.2023 06:00
Stávka na zlato Foto:
Donna Summer vo filme Stávka na zlato.
debata

Čo majú spoločné Donna Summer, Cher, Village People a Bill Withers s rockovou skupinou Kiss? Všetci sa dostali na hudobný vrchol pod dohľadom Neila Bogarta, najfarbistejšieho a najgeniálnejšieho producenta v hudobnom priemysle.

Americký hudobný film Stávka na zlato (Spinning Gold) rozpráva jeho príbeh, ako sa z neskúseného mladého speváka sa vypracoval na jedného z najvplyvnejších a najväčších hudobných géniov sveta. Založil nahrávaciu spoločnosť Casablanca Records. Práve on objavil Donnu Summer, Cher, Kiss, Village People a mnoho ďalších ikon. Snímka je oslavou skvelých hudobníkov danej doby a v mnohých úlohách sa objavia zvučné mená súčasnosti – Jeremy Jordan, Wiz Khalifa, Jason Derulo alebo Ledisi.

Zábery z filmu Stávka na zlato Fotogaléria - 8 fotiek Všetky fotky
Kapela Kiss vo filme Stávka na zlato.

Neil Bogart pochádzal zo židovskej rodiny. Syn brooklynského poštového úradníka vyštudoval newyorskú školu múzických umení a v šesťdesiatych rokoch pôsobil ako neveľmi úspešný spevák. V roku 1973 však založil nahrávaciu spoločnosť Casablanca a zmenil ňou množstvo životov, nielen ten svoj. Ešte v tom istom roku podpísal Neil zmluvu s kapelou Kiss, vtedy úplne neznámym zoskupením.

Jeho vydavateľstvo však zastrešovalo aj ikony tanečnej hudby – vydalo obrovský hit YMCA od čudesnej skupiny Village People (1978), spopularizovalo žáner „electro-disco“ s piesňou I Feel Love speváčky Donny Summer (1977) a podporovalo experimenty Georgea Clintona s kapelou Parliament-Funkadelic. Neil Bogart skrátka udával hudobné tempo svojej doby.

Video

„Neil Bogart bol vizionár,“ hovorí Bruce Sudano, manžel Donny Summer. „Keď uveril v umelca a v nahrávku, nič ho nezastavilo. Nebral nie ako odpoveď.“ Film napísal a režíroval syn Neila Bogarta, Timothy Scott Bogart. Sleduje úchvatný vzostup a dramatický pád otca mnohých do tej doby neznámych hudobných žánrov medzi fascinujúcimi pohľadmi na výslnie aj do temných kútov sveta hudby.

Hlavnú postavu mal pôvodne hrať Justin Timberlake, ale nakoniec ju kvôli škandálu pôvodnej produkčnej spoločnosti stvárnil herec a spevák Jeremy Jordan, nominant známej divadelnej ceny Tony. „Najskôr som absolvoval rozhovory s ľuďmi, ktorí Neila poznali, aby som ho trochu spoznal aj ja. A zistil som, že sa k umelcom správal, ako keby to bola jeho rodina,“ hovorí herec. „V tom bolo jeho kúzlo – prijal ich medzi seba, dostal ich presne tam, kde ich chcel mať. Dal im pocit, že sú súčasťou jeho rodiny. Tak získal všetkých tých ľudí… Mal v sebe taký svojský magnetizmus. Navyše to bol veľmi šikovný producent a obchodník.“

Rudolf Havlík Čítajte rozhovor Režisér českej novinky Ostrov: Do Thajska sme na natáčanie viezli aj mŕtvolu

„Jeremy môjho otca na plátne doslova oživil,“ nevie si vynachváliť režisér filmu Timothy Scott Bogart, ktorý je skutočným synom Neila Bogarta. „Otec mal neuveriteľnú energiu, ktorá dokázala rozžiariť miestnosť a Jeremy ju dokázal dostať do filmu tiež. Jeho vášeň a vzťah k hudbe mi otca v mnohom pripomínajú,“ dopĺňa režisér, ktorého pozícia je prísľubom, že sa o autenticitu filmu netreba obávať. Okrem Jeremyho Jordana sa na plátne objaví aj Jason Isaacs, slovenským divákom a diváčkam známy najmä ako Lucius Malfoy z filmov o Harrym Potterovi. Michelle Monaghan zažiarila vo filmoch Kiss Kiss Bang Bang, Zdrojový kód či Mission: Impossible – Fallout.

Hudobný génius Neil Bogart zomrel na rakovinu lymfómu vo veku 39 rokov. Po jeho smrti mu svoje albumy venovali kapely Kiss aj Village People, ale tiež Donna Summer. Zostali po ňom štyri deti, ktoré sa všetky venujú hudbe a filmu. Jeho príbeh bude mať na plátnach slovenských kín premiéru 13. apríla, prinesie ju distribučná spoločnosť Continental film.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #filmové premiéry #Stávka na zlato