Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov O seriáloch Televízia

Jedna skončí v kazajke, druhá v pôrodnici. Nazrite do zákulisia filmu Striedavka

Eva Holubová musela byť niekoľko hodín v kazajke, iní známi herci sa museli naučiť hralť rugby.

24.07.2022 06:00
Striedavka, Martin Hofmann, Kristina Svarinska Foto:
Kristína Svarinská a Martin Hofmann vo filme Striedavka.
debata

Keby to nebolo vtipné, bolo by to smutné. Takto možno opísať pár slovami novú česko-slovenskú komédiu Striedavka, ktorá prichádza do kín vo štvrtok 28. júla.

S humorom a nadhľadom opisuje problémy a úskalia striedavej starostlivosti o deti. Diváci sa môžu tešiť na prvoligových českých a slovenských hercov, ktorí sa predstavia v trochu netradičných polohách.

kolaz netflix Čítajte aj Toto je desať najdrahších filmov Netflixu. Ich rozpočty sa vyšplhali do závratných výšok

Situácia je komplikovaná, vzťahy sú zamotané a absolútne prepletené. Kristína Svarinská vo filme čaká bábätko s Martinom Hofmannom, ktorý už má dve deti z predchádzajúceho manželstva. Jeho bývalú ženu si zahrala Jitka Čvančarová, ktorá zase svojho súčasného partnera v podaní Jiřího Vyorálka „prebrala“ Anne Polívkovej. Všetci títo ľudia sa striedavo starajú o päť detí a jednu babičku s alzheimerom. Tú v snímke stvárnila skvelá Eva Holubová.

Zábery z filmu Striedavka Fotogaléria - 7 fotiek Všetky fotky
Kristína Svarinská a Eva Holubová vo filme...

Udržať v chode jednu domácnosť dá zabrať. No zorganizovať tri rodiny zároveň je takmer nemožné. Ako naznačuje trailer, hrdinovia sa zložitú a zároveň komickú situáciu snažia vyriešiť prísnymi pravidlami a harmonogramom, lenže v partnerských vzťahoch žiadny plán nepomôže. O svoje šťastie a lásku tak budú musieť všetci predsa len zabojovať.

Veľa stastia pan Velky, Emma Thompson Čítajte aj Toto bolo odvážny krok. Emma Thompsonová išla s kožou na trh v eroticky ladenom filme

„Myslím si, že vo všeobecnosti sa život a vzťahy naplánovať nedajú a že takáto snaha môže pôsobiť skôr komicky. Organizácia praktických vecí je však celkom dôležitá, pretože eliminuje zmätok, ktorého dôsledkom je často zúfalá a zlá improvizácia,“ vyjadril sa k tejto téme Martin Hofmann, ktorý v komédii Striedavka stvárňuje najväčšieho plánovača, ragbyového trénera Honzu.

Ragby zohráva vo filme pomerne dôležitú úlohu a vďaka natáčaniu sa s týmto netradičným športom bližšie zoznámili aj herečky Anna Polívková a Jitka Čvančarová, ktoré si zahrali členky ženského ragbyového družstva.

„Na nakrúcaní ma asi najviac bavilo ragby. Boli tam s nami skutočné hráčky a dokonca plánujem, že by som si s nimi išla niekedy zatrénovať,“ prezradila Anna Polívková. „A čo bolo na natáčaní najhoršie? Tiež ragby,“ smeje sa herečka. „S Aničkou sme sa to chceli trochu naučiť hrať, aby sme vo filme nepôsobili ako úplné polená,“ dopĺňa svoju hereckú kolegyňu Jitka Čvančarová.

Podľa nej bolo nakrúcanie športových scén náročné, ale napriek tomu si ho užili: „Natáčali sme v noci, pršalo, teplota klesla už naozaj blízko k nule a my sme sa v totálne premočených dresoch šmýkali po trávniku. Ja však dobrodružstvá tohto typu milujem.“

Šup do vody

Ako náročné sa ukázali aj na prvý pohľad idylické scény, v ktorých sa celé herecké osadenstvo počas rodinného stretnutia ocitne v bazéne. Nakrúcanie prebehlo minulý rok na jeseň, toto ročné obdobie však býva nevyspytateľné a scény v bazéne pri rodinnom dome v okolí Prahy museli herci absolvovať v pomerne chladnom počasí. Štáb teda narýchlo celý bazén vyhrial, aby sa natáčanie zaobišlo bez nachladnutí. Jedine Jitka Čvančarová tento krok neocenila. „Otužujem sa a voda v bazéne bola pre mňa až príliš teplá,“ uviedla herečka.

zväčšiť Herečka Kristína Svarinská na zábere z komédie... Foto: BONTONFILM
Z nataceni -Eva Holubova a Kristina Svarinska Herečka Kristína Svarinská na zábere z komédie Striedavka.

Výzvou bolo nakrúcanie aj pre Evu Holubovú, ktorá sa počas neho ocitla vo zvieracej kazajke. Vo filme stvárnila starú mamu budúcej mamičky, ktorú hrá Kristína Svarinská. Holubovej postavu trápi začínajúci alzheimer. Keď v príbehu vezie sanitka jej vnučku s prasknutou vodou do pôrodnice, sanitári sú nútení svojráznu babičku obliecť do zvieracej kazajky, aby ju mohli vziať so sebou a nekomplikovala situáciu pri pôrode. Kým sa celá scéna hektickej cesty do pôrodnice vymyslela, nacvičila a správne načasovala, strávila herečka v kazajke na pľaci niekoľko hodín.

Komédiu Striedavka natočil skúsený a vážený režisér Petr Nikolaev. Za sebou má veľké, výpravné filmy ako Lidice či Príbeh kmotra, ale preslávil sa aj populárnou a nesmrteľnou komédiou Báječná léta pod psa. V tej sa striedajú komické momenty s tými vážnejšími zo života a podobne komplexný by mal byť aj jeho najnovší film. „Striedavka je komédia, ale chceli by sme v nej zachytiť rozličné emócie, nemala by to byť len zábava za každú cenu. Svojou náladou by sa film mal podobať napríklad snímke Báječná léta pod psa,“ uviedol režisér.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Kristína Svarinská #filmová premiéra #Striedavka