Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov O seriáloch Televízia

Pokračovanie článku: Brutálnejší ako Barbar Conan? Severan je surový, ale aj plný pôsobivej severskej mystiky

Temnota, aj kus lásky

zväčšiť Snímka z filmu Severan, ktorá má premiéru 14.... Foto: CinemArt
Severan Snímka z filmu Severan, ktorá má premiéru 14. apríla.

Popri motíve pomsty sa vo filme objaví aj línia lásky, Amleth sa dá dohromady s mladou ukrajinskou otrokyňou Olgou (výborná Anya Taylor-Joy). V tomto prípade ide ale skôr o vzájomné spolčenie sa proti drsnému svetu, než o romantickú lásku. Čo ale tiež zodpovedá situácii a ťažkej dobe.

Vizuálne film podporuje temnú atmosféru obdobia, ktorú dokresľuje pôsobivá hudba, mystiku a drámu podporujú aj zábery na chrliacu islandskú sopku. Herci solídne zhmotnili svoje postavy, vrátane hlavného hrdinu. Ten je ale trochu monotónny, pretože jeho údel je jasne daný a veľa možností na vývoj nemá. Zvedavosť bola najväčšia v prípade Nicole Kidman, ktorá vyznieva väčšinu času umelo, až na jeden výborný, priam démonický moment.

zväčšiť Nicole Kidman ako kráľovná Gudrún vo filme... Foto: CinemArt
Severan, Nicole Kidman Nicole Kidman ako kráľovná Gudrún vo filme Severan.

Okrem autenticity, krásy severskej prírody a výborného hereckého obsadenia je nemenej dôležitým pilierom Severana aj mágia. Prvky mystiky sú obohacujúce a osviežujúce, vysvetľujú iracionálne konanie postáv. Stretávame sa tu aj s islandskou popkultúrnou ikonou Björk, ktorá sa na malú chvíľu ako slepá čarodejnica zjaví Amlethovi. Patrí k tým najlepším magickým bytostiam, ktoré sa kedy na veľkých plátnach ocitli. Je dobre, že sa režisérovi Eggersovi podarilo vytiahnuť ju z jej hereckého dôchodku.

A ako film zhodnotiť jednou vetou? Robert Eggers potvrdil, že talent má a vie podať príbeh zaujímavý, umelecky atraktívny a zároveň prístupný pre širšie publikum.

© Autorské práva vyhradené

2 debata chyba
Viac na túto tému: #Nicole Kidman #Alexander Skarsgard #Severan