Slovenské a české filmy aj rozprávky sú už desaťročia pevnou súčasťou vianočných sviatkov.
Bez ohľadu na vek či generáciu sa počas Vianoc opakovane vraciame k titulom, ktoré vytvárajú tú pravú sviatočnú atmosféru, či už ide o legendárne Pelíšky, rozprávku Tri oriešky pre Popolušku s Libušou Šafránkovou alebo nestarnúcu Perinbabu.
Práve tieto príbehy robia z Vianoc Vianoce.
Medzi absolútne stálice sviatočného vysielania patria Pelíšky z roku 1999 v réžii Jana Hřebejka. Film sa s hodnotením 91 % radí medzi TOP 10 najlepšie hodnotených titulov na ČSFD a zároveň je 11. najobľúbenejším filmom vôbec.
Niet sa čomu čudovať. Pelíšky si každoročne získavajú nielen dospelých divákov, ale aj mladšiu generáciu, ktorá v nich objavuje humor, iróniu aj nadčasové témy rodinných vzťahov.
Ak ste Pelíšky doteraz nevideli, práve vianočné obdobie je ideálnou príležitosťou to napraviť. Už dnes si ich môžete pozrieť napríklad na TV JOJ o 20:30 alebo na platforme VOYO. A o čom vlastne tento filmový hit je?
„Otec Šebek (Miroslav Donutil) je prostoduchý, ale dobrácky dôstojník z povolania, je zástancom panujúceho režimu a rovnako vehementne obhajuje aj vlastnú neomylnosť v úlohe hlavy rodiny. Otec Kraus (Jiří Kodet), ktorý má za sebou trpkú vojnovú skúsenosť, je naopak zarytý opozičník. Aj on je však presvedčený, že má vždy pravdu. Preto sa nemožno čudovať, že sa títo muži nemajú v láske. Ich deti – gymnazista Michal (Michael Beran) a jeho pekná spolužiačka Jindřiška (Kristýna Nováková) – však spolu vychádzajú celkom dobre. Najmä Michal by bol veľmi rád, keby si ho Jindřiška viac všímala. Ona však dáva prednosť samoľúbemu spolužiakovi Elienovi (Ondřej Brousek), ktorého rodičia sú dobre situovaní, pretože pracujú v diplomatických službách. V oboch rodinách sa striedajú rodinné návštevy, oslavujú sa Vianoce, svadba i nečakaný pohreb. Mládež zatiaľ pokukuje po lákadlách kapitalistického sveta a snaží sa žiť svoj vlastný, na rodičovských autoritách nezávislý život. V súkromí rodinných „pelíškov“ sa tak odohrávajú malé drámy názorov a vzťahov, ktorým nechýba humor, rozprávačská elegancia, dobre vypointované situácie a vynikajúci dialóg,“ uvádza sa v anotácii filmu.
Ďalším neodmysliteľným symbolom slovenských a českých Vianoc sú Tri oriešky pre Popolušku.
Táto rozprávka z roku 1973 si získala srdcia divákov nielen vďaka nadčasovému príbehu, ale aj vďaka nezabudnuteľným hereckým výkonom – od Libuše Šafránkovej cez Pavla Trávníčka až po množstvo vedľajších postáv a komparzistov, ktorí dotvárajú jedinečnú atmosféru filmu.
Rozprávka rozpráva známy príbeh siroty Popolušky, ktorú po smrti otca macocha odsúdi na život medzi služobníctvom a všetku svoju pozornosť venuje jedine tomu, aby jej dcéra Dora očarila mladého princa. Popoluška sa však odmieta zmieriť s úlohou odstrkovaného dievčaťa.
Pomoc jej prichádza v podobe troch čarovných orieškov, v ktorých vždy nájde presne to, čo v danej chvíli potrebuje – poľovnícke oblečenie, plesovú róbu aj svadobné šaty. Vďaka svojej dobrosrdečnosti, šikovnosti a prirodzenej odvahe si získa princovo srdce ešte skôr, než sa v prestrojení objaví na kráľovskom plese, a to napriek odporu nevlastnej matky.
Tri oriešky pre Popolušku si môžete pozrieť aj dnes o 19:00 na TV JOJ alebo na platforme VOYO.
A ktoré slovenské a české filmy či rozprávky patria k tým úplne najlepším vianočným titulom? Náš rebríček odhaľuje TOP 20 filmov a rozprávok, bez ktorých si Vianoce len ťažko vieme predstaviť.
TOP 20 filmov a rozprávok Vianoc
1. Pelíšky
Hodnotenie:
ČSFD: 91 %
IMDb: 8,1/10
2. S čerty nejsou žerty
Hodnotenie:
ČSFD: 89 %
IMDb: 8/10
3. Byl jednou jeden král
Hodnotenie:
ČSFD: 87 %
IMDb: 8/10
4. Rysavá jalovica
Hodnotenie:
ČSFD: 86 %
IMDb: 8,2/10
5. Cisárov pekár a pekárov cisár
Hodnotenie:
ČSFD: 86%
IMDb: 8,/10
6. Tri oriešky pre Popolušku
Hodnotenie:
ČSFD: 86 %
IMDb: 7,6/10
7. Traja veteráni
Hodnotenie:
ČSFD: 84 %
IMDb: 7,8/10
8. Polnočná omša
Hodnotenie:
ČSFD: 83 %
IMDb: 7,7/10
9. Šíleně smutná pricezna
Hodnotenie:
ČSFD: 83 %
IMDb: 7,5/10
10. Pyšná princezná
Hodnotenie:
ČSFD: 82 %
IMDb: 7,6/10
11. Dařbuján a Pandrhola
Hodnotenie:
ČSFD: 82 %
IMDb: 7,5/10
12. Pacho hybský zbojník
Hodnotenie:
ČSFD: 80 %
IMDb: 7,9/10
13. Princezná so zlatou hviezdou
Hodnotenie:
ČSFD: 77 %
IMDb: 7,2/10
14. Anjel Pána 2
Hodnotenie:
ČSFD: 77 %
IMDb: 7/10
15. Anjel Pána
Hodnotenie:
ČSFD: 77 %
IMDb: 6,8/10
16. Perinbaba
Hodnotenie:
ČSFD: 76 %
IMDb: 7,5/10
17. Sedem zhavranelých bratov
Hodnotenie:
ČSFD: 75 %
IMDb: 7,1/10
18. Neboj sa
Hodnotenie:
ČSFD: 65 %
IMDb: 6,5/10
19. Popolvár najväčší na svete
Hodnotenie:
ČSFD: 64 %
IMDb: 6,2/10
20. Čertovské pero
Hodnotenie:
ČSFD: 61%
IMDb: 6,1/10