Streamovacia platforma Netflix v decembri 2024 pridala do svojej ponuky jeden z najúspešnejších filmov roka. Barbie, ktorá v kinách zarobila viac ako miliardu dolárov, teraz môžu diváci sledovať z pohodlia domova. Film sa okamžite dostal do rebríčka Top 10 najsledovanejších titulov v USA, čo potvrdzuje jeho neutíchajúcu popularitu aj rok a pol po kinopremiére.
Fenomenálny úspech filmu s Margot Robbie a Ryanom Goslingom v hlavných úlohách inšpiroval spoločnosť Mattel k ambicióznemu plánu. Výrobca hračiek momentálne pripravuje 45 nových filmov založených na svojich produktoch. Za úspechom Barbie stojí najmä režisérka Greta Gerwig a scenárista Noah Baumbach, ktorí dokázali prepojiť nostalgické spomienky na detstvo s aktuálnymi spoločenskými témami.
Príchod Barbie na Netflix ponúka ideálnu príležitosť pozrieť sa na začiatky spolupráce tejto výnimočnej tvorivej dvojice. Ich prvý spoločný projekt, nezávislý film Frances Ha z roku 2012, totiž položil základy ich jedinečného prístupu k filmovému rozprávaniu, uvádza portál Screen Rant. Hoci sa tieto dva filmy na prvý pohľad výrazne líšia, spája ich viacero spoločných tém a motívov.
Od Frances Ha k Barbie
Prvým spoločným projektom dvojice bol film Frances Ha. Tento čiernobiely nezávislý film predstavoval pre Gerwig prelom v scenáristickej kariére.
Film sleduje príbeh Frances (Gerwig) po odchode jej najlepšej priateľky Sophie z ich spoločného bytu v Brooklyne. Frances následne strieda rôzne bývanie aj zamestnania.
Príbeh zachytáva jej cestu cez rôzne životné situácie – od bývania v čínskej štvrti, cez návrat domov do Sacramenta, až po impulzívny výlet do Paríža.
Frances pracuje ako čašníčka, asistentka, choreografka aj účtovníčka. Film svojím čiernobielym spracovaním dodáva príbehu osobitú perspektívu.
Spoločné témy a rozdiely
Gerwig a Baumbach od Frances Ha vytvorili viacero významných projektov. Napísali spolu komédiu Pani Amerika a individuálne sa venovali rôznym vzťahovým témam.
Gerwig skúmala vzťahy medzi ženami vo filmoch Lady Bird a Malé ženy. Baumbach sa zameral na medziľudské vzťahy vo filmoch Manželský príbeh a Biely šum.

Barbie predstavuje ich prvú spoluprácu od filmu Mistress America. Každý z ich filmov má vlastný rukopis – Baumbach režíroval Frances Ha a Mistress America, zatiaľ čo Gerwig sa ujala réžie Barbie.
Napriek rozdielom v štýle a cieľovom publiku, ich filmy spája dôraz na ženské priateľstvá a vzťahy.
Od nezávislej drámy k blockbusteru
Frances Ha a Barbie predstavujú dva odlišné konce filmového spektra. Frances Ha je komorná čiernobiela dráma pre špecifické publikum.
Barbie naopak oslovuje masové publikum ako adaptácia populárnej hračky. Oba filmy však spája téma ženskej spolupráce a priateľstva.
V oboch prípadoch vidíme, ako ženy spoločne prekonávajú prekážky. V Barbie zachraňujú Barbieland pred Kenmi, vo Frances Ha hlavná hrdinka nachádza cestu späť k priateľstvu so Sophie.
Dvojica momentálne pracuje na pokračovaní Barbie. Ich jedinečný prístup k scenáru a réžii sľubuje ďalší zaujímavý projekt.