Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov O seriáloch Televízia

Droga, ktorá ničí životy, prekračuje hranice: Slovenský triler prichádza na streamovaciu službu

Triler Fentasy sa inšpiroval reálnymi prípadmi, ktoré sa udiali na Slovensku.

28.05.2024 00:00
FENTASY Foto:
Záber z kriminálneho trileru FENTASY.
debata

Fentanyl. Na Slovensku ešte pomerne neznámy, ale v USA sa už stal synonymom smrti. Tento syntetický opiát ročne zabije až 70-tisíc Američanov, medzi jeho obeťami sú aj svetové celebrity ako Prince, Coolio či Tom Petty. A ako sa často stáva, čo sa rozšíri za oceánom, nevyhnutne prenikne aj do Európy. Prvé obete tejto extrémne silnej drogy už hlásia aj európske krajiny.

TV Markíza, logo Čítajte aj Poznáme detaily novej televízie Markízy. Jej spustenie je na spadnutie

Slovenský film Fentasy prináša desivý pohľad na realitu obchodu s fentanylom. Tento kriminálny triler, inšpirovaný skutočnými udalosťami, ktoré sa udiali pred viac ako desiatimi rokmi na Slovensku v Bratislave, sleduje príbeh mladého páru Sofie a Pellera, ktorí sa pustia do nebezpečného biznisu so smrteľným kokteilom.

Nenechajte si ujsť tento strhujúci kriminálny triler. Fentasy nie je len filmom o drogách, ale aj silným varovaním pred ich ničivými následkami. V kinách mal premiéru len pred dvoma mesiacmi a už od stredy, 29. mája 2024, je dostupný na Netflixe.

Slovenský film Fentasy Fotogaléria - 52 fotiek Všetky fotky

Biznis so smrtiacim koktailom

Sofia a Peller, dychtiví po rýchlom zbohatnutí, sa rozhodnú využiť popularitu drog na svoj prospech. Sofia miluje divoké párty, kde sú drogy hlavným zdrojom zábavy. S Pellerom, amatérskym chemikom, začnú vyrábať a predávať drogy zmiešané s fentanylom, čím sa ich účinky a zisky mnohonásobne zvýšia.

Ich úspech však nezostane nepovšimnutý – do cesty sa im postaví polícia aj ruská mafia, ktorá konkurenciu netoleruje. Sofia sa rozhodne hrať vabank, nezávisle od toho, koľko životov to bude stáť.

Režisérska dvojica Samuel Vičan a Anastasia Hoppanová obsadili do hlavných úloh Kristínu Kanátovú, Noëla Czuczora a Davida Švehlíka. Vo vedľajších úlohách sa predstavia Anna Jakab Rakovská, Tomáš Magát, Bronislava Kováčiková, Peter Ondrejička a Viktória Šuplatová. Film sa odohráva v rôznych bratislavských lokalitách, ako sú kluby, ulice, prístav a dokonca aj kostol klarisiek.

star wars, acolyte, Čítajte aj Toto bude veľkolepé! Najočakávanejší seriál tohto roka je už za rohom

Inšpirácia skutočným príbehom

Film Fentasy je inšpirovaný reálnymi prípadmi, ktoré sa odohrali na Slovensku pred viac ako desiatimi rokmi. V Bratislave vtedy pôsobil producent fentanylu, ktorý si drogu vyrábal doma a distribuoval ju po celej Európe. Po jeho zatknutí sa na povrch dostali šokujúce informácie, ktoré poslúžili ako základ pre tento filmový debut.

Režisér Samuel Vičan zdôrazňuje, že film má za cieľ upozorniť na smrteľné riziko spojené s fentanylom a tvrdými drogami všeobecne. „Čím menej sa o drogách v spoločnosti rozpráva, tým viac rastie počet ich užívateľov,“ hovorí Vičan. „Naším filmom chceme ukázať odstrašujúci príklad.“

Fentasy prináša autentický pohľad do sveta drogovej kriminality a biznisu, ktorý je pre bežného človeka často nepredstaviteľný. Film je prístupný až od 18 rokov, čo zdôrazňuje jeho drsnosť a realistickosť. Tvorcovia filmu, vrátane bývalého detektíva Michala Čierneho, ktorý poskytol odborné konzultácie, sa postarali o to, aby bol príbeh čo najvernejší a najnapínavejší.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #netflix #Fentasy